Türkiye 31 Mart günü yerel yöneticileri seçmek için sandığa gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre 25 ilde belediye başkanlığı koltuğunun partileri değişirken sadece Kırklareli’de bağımsız aday kazandı.

Seçilime katılım yüzde 84 oranında oldu. AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, Türkiye genelinde yüzde 51,74 oy ile 864 milyon 864 bin 164 seçmenin oyunu alarak seçimi önde bitirdi. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı ise yüzde 37,64 oy oranı ile seçimi sonlandırdı.

AK PARTİ

AK Parti  2014 seçimlerinde kazandığı 15 kentte sandıktan birinci parti olarak çıkamadı. MHP’ye 7 CHP’ye ise 8 kentin belediye başkanlığını verdi. Öte yandan HDP’den 3, CHP’den 2 ve MHP’den ise 1 şehri aldı. Şırnak, Bingöl, Ağrı ve Bitlis HDP’den Ak Parti’ye geçti.

MHP

AK Parti ile MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı kapsamında, 30’u büyükşehir olmak üzere 51 ilde ittifak yapılmıştı.

MAdana ve Mersin’de CHP’nin, Isparta’da AK Parti’nin, Kars’ta ise HDP’nin gerisinde kalan MHP; Cumhur İttifakı’yla ortak aday çıkarmadığı Amasya, Çankırı, Erzincan, Kastamonu, Kütahya, Bayburt ve Karaman’ı AK Parti’den aldı.MHP, il bazında 8 olan belediye sayısını 12’ye çıkarmış oldu.